AA+A++

Spotkanie z pracownikami ZUS - renta wdowia

 

W dniu 10.04.2025 r. w sali obrad odbyło się spotkanie  z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Nowego Targu na temat „Renty wdowiej”. Na spotkaniu Panie przedstawiły prezentację, odpowiadały na liczne pytania obecnych , konsultowały indywidualnie sprawy związane z tematem spotkania oraz pomagały w tworzeniu indywidulanego profilu PUE ZUS.

 

 

Webinar dla Seniorów - Bezpieczne płatności w Internecie 17.04.2025 - obowiązuje rejestracja

Uprzejmie informuję o możliwości uczestnictwa w webinarium online dla seniorów oraz ich opiekunów, organizowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), we współpracy z Minister do spraw Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.
17 kwietnia 2025 r. (10:00-12:30) odbędzie się webinarium „Bezpieczne płatności w Internecie dla seniorów”. Celem webinarium jest zwiększenie świadomości seniorów i ich opiekunów w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.
W załączeniu przekazuję materiały dot. webinarium z prośbą o ich upowszechnienie wśród lokalnej społeczności seniorów, w tym również mieszkańców domów pomocy społecznej oraz seniorów uczestniczących w zajęciach oferowanych przez lokalne ośrodki wsparcia, np. dzienne domy pomocy i kluby samopomocy.
Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=93063&p_id=1

Poniżej pliki do pobrania z informacjami na temat Webinaru:

Zał. 1 – Program webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów – 17 kwietnia 2025 roku

Zał. 3 – Informacja nt. webinarium dla seniorów i ich opiekunów – 17 kwietnia 2025 roku

Zał. 4 – Klauzula informacyjna w związku z przekazywaniem informacji o planowanych działaniach edukacyjnych w tym seminariach CEDUR

Renta wdowia - spotkanie

Burmistrz Rabki – Zdroju oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabce – Zdroju zapraszają wszystkie zainteresowane osoby na spotkanie z pracownikami Zakładu Usług Społecznych w Nowym Targu

Spotkanie odbędzie się w sali obrad  Urzędu Miejskiego w dniu 10 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00.

Podczas spotkania pracownicy ZUS zaznajomią Państwa z możliwościami uzyskania świadczeń z ZUS-u (renta wdowia, renta rodzinna, świadczenie wspierające itp.)

 

 

Opieka Wytchnieniowa edycja 2025 - ogłaszamy nabór Uczestników

Program finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabce – Zdroju jako realizator Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
ogłasza nabór dla Uczestników

Głównym celem Programu jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie, poprzez zapewnienie pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej.

Adresatami Programu są:

Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi od ukończenia 2 roku życia  do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
  1. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
    o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
    – którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.

Usługi opieki wytchnieniowej są świadczone w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością;

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w Programie proszone są o dostarczenie:

  • Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa”  dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 wraz z kserokopią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i oświadczenie RODO

 

Dokumenty należy złożyć w siedzibie

Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej 2, 34-700 Rabka – Zdrój

Wszelkie informacje udzielane są przez koordynatora Programu realizowanego przez OPS pracownika  pod numerem telefonu: 18 26-79-868.

Ośrodek Pomocy Społecznej  w Rabce – Zdroju informuje, iż z uwagi na ograniczone środki finansowe niższe niż wnioskowano został zmniejszony roczny limit godzin  na realizację Programu „Opieka wtchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Ponadto każda Karta zgłoszenia Uczestnika do Programu będzie rozpatrywana indywidualnie pod kątem stopnia niepełnosprawności, samodzielności osoby, możliwości pomocy ze strony rodziny.

Informację o zakwalifikowaniu się lub niezakwalifikowaniu się (np. z przyczyn formalnych) bądź pozostaniu na liście rezerwowej każda osoba zgłaszająca się do Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 zostanie poinformowana pisemnie.

Poniżej załączniki do pobrania

Program OW

Zalacznik-nr-7-do-Programu-OW-JST-2025_karta zgłoszenia

Zalacznik-nr-11-do-Programu-OW-JST-2025_klauzula RODO

„Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” – edycja 2025.

Przypominamy, że Gmina Rabka – Zdrój pozyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej

„Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Wartość dofinansowania :  1 419 939,00 zł
co stanowi całkowity koszt zadania

Usługi w ramach Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 będą realizowane od stycznia br. przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabce – Zdroju.

Program cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców gminy Rabka – Zdrój i wpłynie na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością.

W 2025 roku usługami asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością planuje się objąć łącznie 70 uczestników z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Osoby, które są jeszcze zainteresowane wsparciem asystenta powinny złożyć kartę zgłoszenia w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rabce – Zdroju.

Głównym celem Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, w tym:

  1. wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  2. wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  3. wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  4. wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się
    z otoczeniem.

Adresatami programu są:

Dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie
o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz:

  1. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  2. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  3. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  4. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do 12 godzin na dobę. Rodzaje usług i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej
w Rabce – Zdroju, ul. Parkowa 2, tel. 18 26 79 868

Zapraszamy do kontaktu!

 

Zapytanie ofertowe - usługi prawne

Opublikowano 03-01-2025r.

Poniżej protokół z rozstrzygnięcia zapytania ofertowego – radca prawny

Protokół z rozstrzygnięcia Radca Prawny

W załączeniu zapytanie ofertowe dot. świadczenia usług prawnych dla pracowników OPS

TERMIN SKŁADANIA OFERT UPŁYWA 03-01-2025R.

zapytanie ofertowe – radca prawny

Opublikowano:  27-12-2024r.

Wigilia dla osób samotnych

Spotkanie wigilijne w stołówce Szkoły Podstawowej nr 1 w Rabce-Zdroju, zorganizowane dla osób samotnych, stworzyło wyjątkową okazję do wspólnego celebrowania Świąt Bożego Narodzenia. Wydarzenie zostało przygotowane z inicjatywy burmistrza Leszka Świdra oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju.

Do wigilijnego stołu zasiedli m.in. burmistrz Leszek Świder, proboszcz parafii św. Teresy ks. Dariusz Pacula, radni miejscy, a także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Wanda Macioł. Gości przywitała kierownik OPS, Barbara Łopata, życząc wszystkim zdrowych, pełnych ciepła i serdeczności świąt. Życzenia złożył także burmistrz Leszek Świder, podkreślając nadzieję na spokojny i przewidywalny nadchodzący rok.

Ksiądz Dariusz Pacula poprowadził wspólną modlitwę, a po błogosławieństwie posiłku zgromadzeni tradycyjnie składali sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Spotkaniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu rodzinnej kapeli Jana Pranicy z Chabówki, która wprowadziła uczestników w świąteczny nastrój, grając tradycyjne kolędy.

Wydarzenie było nie tylko chwilą wytchnienia i radości dla osób samotnych, ale także pięknym przykładem lokalnej integracji i solidarności w świątecznym duchu.

Na wigilijną wieczerzę zaproszono około 105 osób samotnych, które mogły cieszyć się nie tylko wspólną atmosferą, ale również tradycyjnymi świątecznymi potrawami. Na stole znalazły się czerwony barszcz z uszkami, smażona ryba z surówką i ziemniakami, a także ciasto i kompot.

Organizatorzy, dbając o każdy szczegół, przygotowali dla uczestników słodkie upominki oraz artykuły żywnościowe, które zostały zakupione przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju. Szczególna uwaga została poświęcona również osobom chorym, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu – dla nich świąteczna wieczerza została dostarczona bezpośrednio do domu.

Wydarzenie było wyrazem troski i solidarności lokalnej społeczności, oferując samotnym mieszkańcom Rabki-Zdroju chwilę radości i ciepła w tym szczególnym czasie.

redakcja: Piotr Kuczaj

za: https://gmina.rabka.pl/main/aktualnosci/Wigilia-dla-samotnych/idn:9437

 

Mikołajki w rabczańskim OPS

Mikołajki w rabczańskim OPS

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju, jak co roku,  nie zapomniał o swoich małych podopiecznych. W dniu 6 grudnia br. w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju zostały rozdane paczki mikołajowe dla dzieci z rodzin z terenu gminy Rabka-Zdrój znajdujących się w trudnej  sytuacji życiowej. Łącznie przekazano 31 paczek dla dzieci z 17 rodzin. Do paczek mikołajowych dołączony został upominek w postaci gry planszowej lub książki przekazanych przez firmę „Cosinus” z Zabrza, a sfinansowane przez sponsorów z terenu gminy Rabka-Zdrój.

Gmina Rabka-Zdrój podpisała list intencyjny dot. projektu Małopolski TeleAnioł 2.0

Ratuje życie, daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia pomoc w domowych obowiązkach. Od sześciu lat Tele-Anioł wspiera Małopolan. W bieżącej edycji już ponad 1,5 tys. osób otrzymało wsparcie. Wielu z nich udało się uratować życie. Aby dotrzeć do kolejnych potrzebujących pomocy, władze województwa zaprosiły do współpracy 67 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, którzy pomogą w promocji przedsięwzięcia i rekrutacji nowych uczestników. W uroczystości przekazania listów intencyjnych wzięli udział marszałek Łukasz Smółka i Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

W wydarzeniu, które odbyło się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie uczestniczyli również: Ilona Wal i Anna Listwan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Urszula Jarosz i Joanna Wałęza z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Piotr Bodzek ze Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego.

Małopolski Tele-Anioł 2.0 to wsparcie w formie opaski noszonej na ręce, dzięki czemu w każdym miejscu, o każdej porze podopieczny projektu może czuć się bezpieczny. Dzięki opaskom bezpieczeństwa monitorującym parametry życiowe, możliwe jest natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia. Tele-Anioł to również usługi opiekuńcze i sąsiedzkie. Prozaiczne na pozór czynności jak zrobienie zakupów czy posprzątanie mieszkania dla schorowanych i niepełnosprawnych są często barierą nie do pokonania. Dzięki oferowanej pomocy uczestnicy projektu mogą dłużej pozostać w swoim miejscu zamieszkania. Rodziny naszych podopiecznych podkreślają, że dzięki projektowi mogą bez strachu o zdrowie najbliższych realizować swoje obowiązki zawodowe.

Nowym komponentem projektu jest pilotaż usług telemedycznych, którym objętych zostanie 300 uczestników/uczestniczek korzystających z usług teleopiekuńczych. Dodatkowo wsparcie w postaci usług opieki wytchnieniowej otrzyma 150 opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnością.

Docelowo opaskę otrzyma 8 tysięcy podopiecznych. Z usług opiekuńczych i pomocy sąsiedzkiej skorzysta 2,5 tysiąca osób, a z opieki wytchnieniowej i poradnictwa specjalistycznego, 150 opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 155 mln zł, z czego blisko 132,5 mln zł stanowią środki z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze dla Małopolski 2021-2027.

Projekt swoim zasięgiem obejmuje cały region. Listy intencyjne podpisało 67 małopolskich samorządów. W ramach współpracy, informacje pojawią się na stronach internetowych urzędów miast i gmin. W akcję promocyjną będą zaangażowani także pracownicy Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

Gminę Rabka-Zdrój reprezentowała Pani Barbara Łopata – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju.

/żródło: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/fundusze-europejskie/kolejne-samorzady-pomoga-teleaniolowi-w-dotarciu-do-potrzebujacych/

Ankieta dotycząca polityki senioralnej

Informujemy o możliwości wsparcia badania realizowanego przez Fundację Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, dotyczącego edukacji senioralnej.
Badanie ankietowe jest przeprowadzane w ramach wykonania przez Fundację usługi badawczej na rzecz zadania pn. „Edukacja Senioralna a jakość życia osób
starszych”

Kwestionariusz jest dostępny pod adresem internetowym:

https://edukacjasenioralna.webankieta.pl/

Rekomendacja Minister ds Polityki Senioralnej do udziału w badaniu

Pismo do powiatów i gmin Rekomendacja Minister ds Polityki Senioralnej do udziału w badaniu

Następna strona »